ARISS- SP9PKS-ZST

O naszej łączności z ISS powiedzieli w mediach:

RADIO ZET częstotliwość na Śląsku 102.8 i 95.7 wiadomości o 16:30- 21.10.2011
posłuchaj

ANTYRADIO Katowice 106,4 FM wiadomości o 16:00- 21.10.2011
posłuchajRELACJE po łączności z ISS:

RADIO ZET częstotliwość na Śląsku 102.8 i 95.7 wiadomości o 22:00- 21.10.2011
posłuchaj

RADIO ZET częstotliwość na Śląsku 102.8 i 95.7 wiadomości o 2:00- 22.10.2011
posłuchaj

Najlepszy dźwięk!

RADIO ZET częstotliwość na Śląsku 102.8 i 95.7 wiadomości o 10:00- 22.10.2011
posłuchaj
ANTYRADIO częstotliwość na Śląsku 106,4 wiadomości o 09:30- 24.10.2011
posłuchaj
RADIO PLANETA ŚLĄSK częstotliwość na Śląsku 95,1 wiadomości o 09:55- 24.10.2011
posłuchaj
RADIO ZET informacja na stronie oraz zapis całej łączności z ISS
LINK
Reportaż RADIO ZŁOTE PRZEBOJE 91,2 FM
LINK

DZIENNIK ZACHODNI:LINK
YOUTUBE – QSO: LINK
YOUTUBE – FINAŁ: LINK
ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH:LINK
KLUBOWA GALERIA: LINK
JUSTIN TV: LINK
Reportaż TPZta: POBIERZ używając prawego klawisza myszy.

Treść łączności:

1. Bartosz Perzyński: Ile czasu zajmuje lot z Ziemi na ISS?
Od momentu startu do osiągnięcia orbity mija 9 minut, natomiast lot do ISS pochłania około 50h, ponad 2 dni potrzebne są do chwili dokowania do stacji.
2. Mateusz Jęckowski: Jak długo przebywasz na Stacji?
Jutro minie cztery i pół miesiąca, został mi jeszcze miesiąc. Właśnie rozmawialiśmy o tym, że czas tak szybko mija. Nie mogę w to uwierzyć.
3. Kamil Nowak ( czyt. Adam Noga ): Dlaczego wybrałeś taką pracę?
Lubię kombinacje, lubię technologie, lubię wyzwania, lubię aspekty fizyczne. Lubię marzyć, by być odkrywcą , pionierem jakim był mój dziadek.
4. Adam Noga: Z jaką prędkością porusza się stacja?
Prędkość stacji wynosi 8km/s. 5. Grzegorz Lach: Ile trwa dzień a ile noc podczas jednego okrążenia?
Jeden obieg po orbicie zajmuje 90minut, 1.5h. Podział jest pół na pół czyli co 45min. W rzeczywistości dzień trwa 55min, reszta to noc. Wszystko zależy od tego, gdzie jesteśmy i jak jesteśmy oświetleni przez Słońce.
6. Dawid Potyka: Skąd pochodzisz?
Pochodzę z Teksasu, niedaleko granicy USA-Meksyk
7. Dawid Borzucki: Co jesz na śniadanie, obiad i kolację?
Zwykle na śniadanie na śniadanie owsiankę, czasami jajka. Lunch to zupa, mięso, warzywa. Na kolację zjadam warzywa z mięsem, trochę ziemniaków lub zupę mięsną.
8. Hubert Jarmoła: Co robisz w wolnym czasie?
W wolnym czasie moim ulubionym zajęciem jest spoglądanie przez okno. Właśnie teraz widzę jak mijamy Francję, jesteśmy w pobliżu granicy Niemiec i podążamy w waszym kierunku. Piękny widok.
9. Piotr Gracka: Co się czuje, żyjąc bez grawitacji?
To jest niesamowite, wszyscy są jak super bohaterowie. Jest wiele bardzo śmiesznych momentów, kiedy pracujesz, tracisz rzeczy bardzo łatwo i coś upuścisz to przedmiot ten nie spada na podłogę, natomiast odlatuje w różnych kierunkach uderzając w ściany lub sufit szukając miejsca gdzie zawisnąć. To wygląda tak, jakbyśmy wciąż czegoś szukali.
10. Maciek Śliwa: Czy na stacji słuchasz muzyki?
Tak rzeczywiście na ISS lubimy słuchać muzyki. Jest to kombinacja rockandroll’a, klasycznego rockandroll’a, muzyki klasycznej, trochę country&western oraz muzyki chrześcijańskiej.
11. Tymek Staniek: Czy kiedykolwiek powiedziałeś: „Houston, we’ve got a problem!”?
Ha ha ha, uwielbiam to, to bardzo śmieszne. Powiedziałem kiedyś coś takiego i było wesoło. Musimy być ostrożni, bo to co robimy może być uchwycone przez prasę czy telewizję i tak powstają dowcipy.
12. Kuba Wurcel: Jak wygląda poranna toaleta?
Na Stacji mamy dwie toalety. Teraz, kiedy mieszka tu 6 ludzi to rano jest trochę zamieszania, kiedy każdy chce się rano ogarnąć, umyć i ogolić. Ogólnie jest całkiem dobrze.
13. Rafał Wojcięga: Czy można ze stacji zobaczyć Drogę Mleczną?
Tak, można oglądać Drogę Mleczną z ISS. Kocham w nocy patrzeć przez okno i robić zdjęcia. Zrobiłem już zdjęcie Drodze Mlecznej, bardzo czyste. Musisz tylko znaleźć ciemne miejsce wśród świateł i przyzwyczaić wzrok do ciemności, aby widzieć lepiej na zewnątrz. Życzyłbym sobie lepsze okno w suficie.
14. Konrad Wójs: Czy kiedykolwiek widziałeś UFO?
Nie, nie widziałem UFO, jak pokazuje się w filmach. Widziałem kule ognia, podczas lądowania na Florydzie, widziałem też północne i południowe światła zórz (aurora borealis, aurora australis), które są właśnie aktywne i może będą widoczne w Polsce. Są piękne.
15. Łukasz Kajzerek: Czy kiedykolwiek byłeś na Księżycu?
Nie nikt nie był na Księżycu od dłuższego czasu, ale pora przygotować się, by tam wrócić. Chciałbym dać Ci szansę, jesteś gotów?
16. Michał Kołodziej ( czyt. Michał Wjcięga ): Ile waży kosmiczny skafander?
Skafander waży około 350 funtów to jest około 200kg. Jest bardzo ciężki, bo musi zawierać system chłodzenia – by zapewnić astronaucie odpowiednią temperaturę, system zasilania tlenem – by zapewnić właściwą atmosferę, system usuwania dwutlenku węgla z powietrza, system radiowy – by zapewnić komunikację z centrum kontroli. Skafander na potrzeby spaceru kosmicznego jest jak statek kosmiczny, ma wszystko co potrzebuje człowiek.
17. Michał Wojcięga: Jak mógłbym zostać astronautą?
Trudno mi teraz odpowiedzieć ale myślę, że jest to opcja dla wielu ludzi. Teraz postępujecie właściwie chodząc do wspaniałych szkół, zadajecie dobre pytania, nauka, nauka i nauka ….( szum )… Różne wykształcenia przydatne są by zostać astronautą. Potrzebujemy w kosmosie ludzi z różnymi umiejętnościami, zdecyduj się i zadbaj o to, by czas spędzony w szkole był najlepszym i może, być może będziesz miał tyle szczęścia, że zajmiesz moje miejsce.
18. Daniel Loska: Co fascynuje Cię na stacji?
Jestem zaangażowany w ISS już od dłuższego czasu. Kiedy po raz pierwszy ogłoszono ten program około 29 lat temu pracowałem w NASA. I marzyłem jak dziecko, by kiedyś zamieszkać na stacji kosmicznej. Szczęśliwie pomagałem budować stację. A teraz mieszkam na niej i dowodzę nią, o czym całe życie marzyłem. To co mnie fascynuje, to: że moje marzenia się spełniły, wszystkie systemy pracują razem poprawnie. To olbrzymie wyzwanie inżynierskie, aby zbudować coś tak dużego, skomplikowanego i funkcjonującego. To niesamowite, że ludzie z wielu krajów, piętnastu krajów z całego świata pracują razem i budują różne podzespoły, które ze sobą współpracują, aby ludzie mogli razem żyć.
19. Mateusz Rajwa: Czy czasami trudno jest żyć z dala od cywilizacji?
W rzeczywistości nie czuję, że jestem z dala od cywilizacji, ponieważ mamy technologię, cywilizację z drugiej strony radia oraz inne różne środki. Ponieważ żyję w sterylnych warunkach i jestem z dala od natury, brakuje mi zapachów, zieleni, roślin, śpiewu ptaków, wiatru i promieni słonecznych na mej twarzy….
tłum. tepezecik

DZIĘKUJEMY KOMANDORZE !
(INFO SQ9FML)