Uff!
To chyba jedynie słuszne określenie tego, co działo się na Sośnij Górze w niedzielę, 18 czerwca.
REKORDOWA liczba uczestników radiowej gry terenowej dla dzieci (wydano 305 kart uczestnictwa).
Na radiowej górce zarejestrowało się 54 licencjonowanych nadawców.
Pogoda dopisała, nasi sponsorzy również.
Byli to:
Starostwo Powiatowe w Mikołowie * Urząd Miasta Mikołów * Urząd Miasta Łaziska * Urząd Miasta Orzesze * Urząd Gminy Ornontowice * Urząd Gminy Gierałtowice * Urząd Gminy Wyry * ZWUS Katowice
Mirek SP9MF stanął jak zwykle na wysokości zadania i posłał w atmosferę dwa balony. Oto jego krótka relacja:
W czasie IX Radiozlotu na Sośniej Górze w Mikołowie podjęto dwie próby balonowe. Początkowo przelatujący deszcz zdawał się uniemożliwić start balonu solarnego. Jednak determinacja Mariusza SP9AMH i kilku innych przybyłych radiowców pozwoliła wpierw na napompowanie balonu, a po 45 minutowym oczekiwaniu na słońce pozwoliła na start powietrznego olbrzyma. Start nastąpił około 12:45 zaś zakończył się po 4 godzinach w miejscowości Ochojno w województwie małopolskim. Balon wykonany z dwóch folii malarskich o rozmiarach 5×4 metry (jeden) będąc napędzany wyłącznie powietrzem ogrzewanym słońcem uzyskał wysokość 16169 metrów i wyniósł z sobą przeprogramowaną sondę RS-41, która podawała telemetrię! Kiedy powietrzny potwór powoli przekraczał wysokość 10 km, Mirek SP9MF i Mariusz SP9AMH pospiesznie napełniali helem 200 gramowy balon lateksowy. Pośpiech wynikał z ostrzeżeń burzowych i wyraźnie słyszalnych grzmotów. O godzinie 14,20 drugi balon zabierając sondę z telemetrią RS-41 i moduły nadawcze dla SSTV wzniósł się nad Śląski Ogród Botaniczny. Po około 4,5 godziny wylądował w okolicach Pcimia również w województwie małopolskim. W okolicach Kalwarii Zebrzydowskiej osiągnął swój najwyższy pułap 23154 metry. Pomimo tego, że balony kierowały się na południowy-wschód sygnały radiowe odbierane były za granicą oraz w przeciwległych zakątkach Polski np. w Bydgoszczy i w Białymstoku. Reasumując próby balonowe przyniosły oczekiwane zainteresowanie i pozytywnie można ocenić ich przebieg.
Tomek SP9TL ustawił swego tarpa niedaleko nas i FIELDowo zaznaczył swój udział w IX Radiozlocie.
Cezary SP7UKL z Familią z HamRadioShop urozmaicił ofertę handlową podczas naszego radiowego święta.
Bardzo dziękuję wszystkim, którzy skorzystali z zaproszenia i pieszo, samochodem czy rowerem zdobyli Sośnią Górę.
WIELKIE PODZIĘKOWANIE kieruję do PeKaeSiaków, którzy zaś dali się namówić na spory trud poświęcony przygotowaniom i realizacji jak by na to nie patrzeć poważnej imprezy.
Nie jesteśmy idealni, stąd w najbliższy czwartek, na spotkaniu klubowym zbierzemy uwagi i podsumujemy IX Radiozlot.
Dla naszych Gości przeszedł on do historii, my jednak nadal pracujemy nad zakończeniem radiozlotu przygotowując podziękowania do sponsorów, anonse prasowe czy dyplomy za odebrane obrazy SSTV z misji balonowych.
Szczególne podziękowania kieruję na koniec to fotografów, którzy wspomogli mnie przy fotorelacji z IX Radiozlotu. Byli to: Bogdan SP9UPH, Tomek SP9TL, Mariusz SP9AMH.
Wspomnijcie czar tych chwil zaglądając do GALERII .
73 de Piotr SP9TPZ