Ktoś, kto urodził się w zeszłym wieku pamięta przebój Neny: 99 luftballons!

Ale dziś ani o balonach ani o powietrzu a bardziej o ferromagnetykach.

Krystian SP9NLX wywołał temat balunów, w kontekście do anteny Beverage jaką zamierza jeszcze tej jesieni zainstalować. Jak wiemy żyjemy w świecie silnych interferencji i walka z nimi stanowi element podnoszenia jakości swojej stacji w zakresie odbioru słabych sygnałów.

TePeZecik nie pozwolił tablicy ostygnąć.

Opisał genezę sygnałów różnicowych i wspólnych, przedstawił jeden ze sposobów walki – Common Mode Choke po czym zademonstrował na Krisowym balunie pomiary jakie należy wykonać aby ocenić:

  • przydatność zastosowanego rdzenia dla danego zakresu czestotliwości,
  • tłumienie sygnałów wspólnych
  • dopasowanie do systemu 50 Ohm.

Nie wiem jak zniosła to Daria, która już na ostatnich nogach dotarła do klubu i przysłuchiwała się tej prezentacji ale mamy nadzieję, że ta edukacyjna bomba nie spowoduje, że zapytana o wybrane imię dla Dzieciątka powie:… yyyy Ohm albo Reaktancja !! ?? !!

Trzymamy nadal kciuki za szczęśliwe rozwiązanie!

Pobalunujcie jeszcze zaglądając do GALERII .

73 de Piotr SP9TPZ